2009. november 16., hétfő

Törvénytelen gyerekével ment a pápához, kitüntetést kapott

"Békéért és az emberekért"?

Lukasenko 2009 áprilisában látogatta meg a római pápát Vatikánban. Az orosz sajtó botrányosnak értékelte az akkori látogatást, hiszen a belarusz diktátor nem egyedül ment találkozni XVI. Benedekkel, hanem hozta az örökösének tekintett kisfiát, Kolját.

A dolog pikantériáját az adta, hogy az ötéves Kolja Lukasenko törvénytelen gyereke, tehát ha keresztény erkölcsi normák felől nézzük a kérdést, akkor kihívó dolognak tűnik a legfőbb katolikus egyházi vezetőhöz egy házasságon kívüli gyerekkel érkezni. Lukasenko megtette, sőt a hírek szerint az ötéves Kolja még egy orosz ábécé könyvet is adott a pápának.
A Belta belarusz hírügynökség információi szerint az áprilisi találkozón a két vezető kulturális kérdésekről beszélgetett, illetve egyházi témákról és a katolikus egyház helyzetéről Belaruszban. Belaruszban a lakosság kb. 73-80%-a ortodox, 2%-a protestáns és 13-15%-a vallja magát katolikusnak, így egy viszonylag jelentős, több mint 1 millió fős katolikus bázisa van, tehát Vatikán szempontjából közel sem érdektelen.

A találkozón olyan nemzetközi kérdéseket is megvitatták, mint a nemzetközi béke és az emberiség fejlődése.

Úgy tűnik sikerrel tették, ugyanis néhány napja Belaruszba érkezett Valter Kaszper kardinális, a Pápai tanács keresztény egységért felelős vezetője. A kardinális egy kitüntetést adott át a belarusz diktátornak a Pápától a következő szavak kíséretében – „áldást szeretnék adni az állami tevékenységéért a béke és az emberek nevében” – áll a Belta hírügynökség közleményében. A háttérben valószínűleg az az együttműködési szerződés állhat, amelyet a tárgyalások után 2009 nyarán készítette elő a belarusz fél. A szerződés az Interfax értesülései szerint a Vatikán és Belarusz együttműködését fogja segíteni.

Kérdéses, hogy milyen szempontok alapján értékeli Vatikán az "állami tevékenységet az emberekért", hiszen Lukasenko hatalma nyíltan diktatorikus és autokratikus, egyfajta szocialista-kommunista állammodell felélesztésének tekinthető és "Európa utolsó diktatúrájának" nevezik.

http://kitekinto.hu/europa/2009/11/16/torvenytelen_gyerekevel_ment_a_papahoz_kituntetest_kapott/

2009. november 15., vasárnap

Japán lemondana orosz területi követeléseiről


Az orosz-japán békeszerződés megkötéséről előfeltételek nélkül tárgyal Moszkva és Tokió - erről állapodott meg vasárnap Szingapúrban Dmitrij Medvegyev orosz államfő és Hatojama Jukio japán miniszterelnök.
Medvegyev és Hatojama a 21 országot tömörítő Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) szingapúri tanácskozása keretében tartottak különmegbeszélést.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a találkozóról beszámolva úgy tájékoztatta a sajtót, hogy azon a békeszerződés megkötésének kérdése mellett az úgynevezett területi kérdés is terítékre került (Japán a Kuril-szigetek négy tagját követeli magának). Az orosz fél támogatja Hatojama és kormánya politikáját, hogy párhuzamosan haladjunk előre minden irányba - mondta Lavrov, emlékeztetve arra, hogy ezt a megközelítést még 2003-ban fogalmazták el, amikor elfogadták a közös orosz-japán akciótervet.

Az orosz külügyminiszter ezzel összefüggésben emlékeztetett arra, hogy az előző években Hatojama elődjei a miniszterelnöki bársonyszékben "a békeszerződésben problematikájában általuk várt előrelépést előfeltételként próbálták előírni különböző területeken - mindenekelőtt a gazdaságban - való haladáshoz. Az új kormánynál nincs ilyen összekapcsolás".

http://www.metropol.hu/nagyvilag/cikk/486514

2009. november 14., szombat

Már nem fenyeget a Vajdaság elszakadása

Csütörtök délután, valamennyivel négy óra után, kézhez kapták Vajdaság statútumjavaslatát és a tartomány hatásköreiről szóló törvényjavaslatot a Szerbiai Képviselőház képviselői. A Szerbiai Szocialista Párt szóvivője szerint pártjának módosításai után már nincs semmiféle utalás a vajdasági statútumban „a szeparatista és szecessziós tevékenységre“.

Tegnap délután, valamennyivel négy óra után, kézhez kapták Vajdaság statútumjavaslatát és a tartomány hatásköreiről szóló törvényjavaslatot a Szerbiai Képviselőház képviselői, mondta el Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője.

Mint megjegyezte, a VMSZ álláspontja nem változott, meg fogják szavazni a javaslatot, hiszen számukra az a legfontosabb, hogy a hatásköröket nem nyirbálták meg az elmúlt időszakban, így Vajdaságnak lesz fejlesztési bankja, egyezményeket köthet, lehet képviselete Brüsszelben, általános iskolák alapítója lehet, valamint további 150 új hatáskörrel rendelkezhet. Ugyanakkor nem tartják különösen fontosnak, hogy Újvidéket fővárosnak, vagy legfőbb közigazgatási központnak fogják-e nevezni.

Az elmúlt napok port kavaró kérdésére válaszolva Pásztor Bálint elmondta, a statútum 10. szakaszának címében az áll, hogy Újvidék Vajdaság Autonóm Tartomány fővárosa, de az alatta lévő szövegben már legfőbb közigazgatási központként definiálják.

Aleksandra Jerkov, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga parlamenti képviselője elégedettségét fejezte ki a fenti címmel kapcsolatban, és bejelentette, amennyiben a továbbiakban nem változik semmi a statútumban, meg fogják szavazni azt.

A dokumentumok támogatását a G17 Plusz is bejelentette. Slavica Đukić-Dejanović, a képviselőház elnöke újból megerősítette, a két jogszabály a jövő hét folyamán kerül napirendre a Szerbiai Képviselőházban.

Már nem fenyeget Vajdaság elszakadása

Đorđe Miličević, a Szerbiai Szocialista Párt szóvivője szerint pártjának módosításai után már nincs semmiféle utalás a vajdasági statútumban „a szeparatista és szecessziós tevékenységre“. Sajtóértekezleten adott nyilatkozatában úgy értékelte, hogy már nincs Vajdaság Köztársaság, sem állam az államban, mert szerinte kidobatták a szövegből azt a részt, amely Vajdaságot közép-európai térségként határozza meg, helyette az áll, hogy Vajdaság elidegeníthetetlen és elválaszthatatlan része Szerbiának.

Megelégedetteséggel állapíthatta meg, hogy Vajdaság nem hozhat törvényeket, nem köthet nemzetközi szerződéseket, nem lesz fővárosa, és nem létesíthet külföldi képviseletet a szerb kormány engedélye nélkül.

A nemzeti demokraták a statútum ellen agitálnak

A Vojislav Koštunica-féle Szerbiai Demokrata Párt folytatja a tiltakozást a vajdasági statútum elfogadásának megakadályozására. A párt szerint ugyanis az alaptörvény ellentétben van az ország alkotmányával, s túl nagy hatáskört szavatol a tartománynak. A nemzeti demokraták Vajdaság elszakadásának a veszélyére figyelmeztetnek folyamatosan.

Eddig már több vajdasági nagyvárosban tartottak tiltakozást, amelyeken a párt aktivistái az alaptörvény ellen érvelve hívták fel a figyelmet a veszélyekre, s a kormányzó Demokrata Párt téves politikájára.

http://kitekinto.hu/karpat-medence/2009/11/14/mar_nem_fenyeget_a_vajdasag_elszakadasa/

Az Egyesült Államok és Japán megújítja szövetségét


Az amerikai elnök és a japán kormányfő megállapodott pénteken Tokióban, hogy megújítja a két ország szövetségét a XXI. század új kihívásaira való tekintettel.

Barack Obama arról beszélt, hogy az Egyesült Államok is csendes-óceáni állam, így fontos számára, hogy gazdasági és politikai kapcsolatokat építsen ki kelet-ázsiai partnereivel. "Ebben a Japánhoz fűződő kapcsolat kulcsszerepet játszik" - hangsúlyozta az amerikai elnök.

A közös sajtótájékoztatón Hatojama Jukio japán miniszterelnök kiemelte: a szigetország eltökélt a szoros kapcsolatok fenntartása mellett, de ideje felülvizsgálni és felfrissíteni a két ország viszonyát meghatározó közel öt évtizedes megállapodást.

Obama, aki Japánban kezdte meg egyhetes ázsiai látogatását, bejelentette, hogy mielőbb rendezni fogják az Okinava szigetén lévő amerikai támaszpont körüli vitát, ám részleteket nem közölt.

Jukio jelezte, hogy Japán a jövőben haditengerészeti missziója helyett polgári jellegű programokkal fog hozzájárulni az afganisztáni biztonság megteremtéséhez. A kormányfő szerint Japán például az afgán katonák szakképzésében vehetne részt.

A japán külügyminisztérium kedden jelentette be, hogy ötmilliárd dolláros segélyprogramot ajánl fel öt évre Afganisztánnak. A bejelentéssel ellensúlyozni akarták, hogy Japán haditengerészeti missziójával januártól már nem vesz részt az amerikai vezetésű afganisztáni katonai műveletek támogatásában. A japán tengeri misszió egyebek közt üzemanyaggal és vízzel látja el a nemzetközi kötelékben részt vevő hadseregeket.

A háborúval kapcsolatban Obama közölte: az afganisztáni stratégia kialakításakor "helyes döntést akar hozni", ezért gondosan megfontolja a kérdést, és hamarosan bejelenti ezzel kapcsolatos döntését.

Barack Obama szombaton Szingapúrba utazik, ahol részt vesz az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozóján. Vasárnap háromnapos látogatást kezd Kínában, és Dél-Koreában fejezi be kelet-ázsiai körútját.

http://www.karpatinfo.net/article107498.html

25 millió eurós felajánlás a brüsszeli romaoktatási adományozó konferencián


Összesen 25 millió euró értékben tettek felajánlást csütörtökön Brüsszelben a közép-, illetve kelet-európai romaoktatás fejlesztésének szentelt, kétnapos adományozó konferencia zárónapján. A konferenciát a 2005-ben Budapesten megalapított Roma Oktatási Alap (REF) szervezte, közösen a Világbankkal, a Soros György által létrehozott Nyílt Társadalom Intézetével, valamint az EU soros svéd elnökségével. A Roma Oktatási Alap célja, hogy csökkentse a térség uniós nem uniós országaiban a szakadékot a roma és a nem roma gyerekek oktatási színvonala között, segítse leküzdeni az oktatási rendszeren belüli szegregációt, javítsa a romák társadalmi befogadottságát.

Olyan projekteket is támogat, mint például az óvodához és bölcsődéhez való hozzájutás, a tantestületek multikulturális módszertani képzése, a roma közösségek ösztönzése az oktatási szereplőkkel való együttműködésre, a roma tanulók tanórákon túli oktatásának támogatása és a felnőttoktatás segítése.

Mint Costel Bercus, a REF igazgató tanácsának elnöke az MTI-nek elmondta, a 2010 és 2015 közötti időszakra szóló 25 milliós felajánlás azt jelzi, hogy sikerült újabb forrásokat bevonni az eddigi adományozói körbe. Emlékeztetett arra, hogy az Alap 2005 és 2008 között 16 országban 180 projektre 17 millió eurót tudott fordítani. Az oktatási alapot Soros György évente 5 millió dollárral támogatja, és jelentős támogató a Világbank is. A mostani adományozó értekezleten Nagy-Britannia egymillió fontos, Ausztria 1 millió eurós hozzájárulásra tett ígéretet. Az egyes kormányok közül a svéd már korábban 3 millió euróval támogatta a roma oktatásfejlesztés ügyét.

A magyar kormány eddig 30-40 millió forinttal támogatta a REF oktatásfejlesztési programjait, most viszont a jövő évi költségvetésben 85 millió forintos keretet kíván erre a célra elkülöníteni, ami mintegy 300 ezer eurónak felel meg. Ennél is jelentősebb összeget ajánlott azonban fel Demján Sándor: a magyar vállalkozó alapítványa 500 ezer eurót ígért a roma oktatásfejlesztés ügyére.

http://www.mti.hu/eu/cikk/439615/

Az uniós külügyminiszterek támogatják Albánia hivatalos tagjelöltségét


Az uniós országok szerdán megegyeztek abban, hogy támogatják Albánia hivatalos tagjelölti kérelmét - közölték diplomáciai források. A tájékoztatás szerint a 27 EU ország nagykövetei közölték: a kérelmet továbbítani kell az Európai Bizottsághoz. Az ügyben hivatalos döntést az uniós külügyminiszterek hoznak, amikor jövő hétfőn Brüsszelben kétnapos tanácskozást tartanak. Olli Rehn bővítési biztos Ilir Meta albán külügyminiszterrel tartott találkozóját követően szerdán kijelentette: már ideje volt, hogy ezt a lépést megtegyék. Az albán politikus, aki egyben miniszterelnök-helyettes is, azt ígérte, hogy országa tovább halad majd a reformok útján.

Albánia hivatalosan ez év áprilisában kérte felvételét az Európai Unióba, néhány héttel azt követően, hogy a NATO tagja lett.

Jelenleg három ország - Horvátország, Törökország és Macedónia - rendelkezik tagjelölti státussal. Közülük Horvátország és Törökország már a csatlakozási tárgyalásokat is megkezdte.

http://www.mti.hu/eu/cikk/439448/

Észak- és dél-koreai hadihajók tűzpárbaja a Sárga-tengeren


Észak- és dél-koreai hadihajók tűzpárbajt vívtak a Sárga-tengeren, a kedd reggeli összetűzésnek nem voltak áldozatai a Yonhap dél-koreai hírügynökség jelentése szerint. A szöuli védelmi tárca szóvivője megerősítette a tengeri incidens hírét.

A dél-koreai hírügynökség egy meg nem nevezett szöuli kormányforrásra hivatkozva számolt be a tűzpárbajról, amely értesülései szerint a vitatott nyugati tengeri határokon történt. Egy dél-koreai hadihajó nyitott tüzet az észak-koreai haditengerészet egyik hajójára, amely megsértette a vitatott határvonalat, s az északiak viszonozták a tüzet.

A szöuli védelmi tárca képviselője szerint dél-koreai áldozatokról és sebesültekről nem érkezett jelentés. Tájékoztatása szerint a dél-koreai hadihajó figyelmeztető lövéseket adott le a tengeri határvonalat megsértő északi hadihajóra. "Az észak-koreaiak viszonozták a tüzet" - mondta a védelmi tárca képviselője.

A csetepaté abban a vitatott hovatartozású övezetben történt, ahol 1999 és 2002 között halálos áldozatot követelő tengeri incidensek voltak. Észak-Korea nem ismeri el azt az északi határvonalat, amelyet 1950-53-as koreai háborút lezáró tűzszünetben húzott meg egy amerikai tábornok.

http://hvg.hu/vilag/20091110_eszak_korea_del_korea.aspx

2009. november 10., kedd

A Fal leomlott, de a falak még állnak


Húsz éve döntötték le a szocialista diktatúra egyik legismertebb szimbólumát
Ma már úgy tekintünk a berlini fal ledöntésével fémjelzett húsz évvel ezelőtti eseményekre, mint történelemre. Egyszer volt Berlin nyugati része körül egy több mint 160 kilométeres fal, az akkori kelet-német szocialista rezsim félelmetes jelképe. Ledöntötték. Mi maradt belőle?
A berlini fal legnagyobb megmaradt összefüggő része egy 1,3 kilométeres szakasz Berlinben (az úgy nevezett East Side Gallery), de mára a lebontott és törmelékként széthordott falnak nagyobb része található az Amerikai Egyesült Államokban és a világ különböző pontjain, mint Németországban. A Falra világszerte úgy tekintenek, mint ami több, mint egy elnyomó rendszer, a kelet-német szocialista diktatúra eszköze: egy világrend szimbóluma, melynek ledöntése a rendszer végének emblematikus eseményévé vált.
Egy világrend jelképe
November 9-én a berlini fal ledöntésének évfordulójára emlékeznek Németországban és világszerte. Húsz éve ezen a napon a tömeg nyomására megnyílt az 1949 óta kettészakított Németország két része közötti határ az állampolgárok előtt. Ledőlt a korlát, amely huszonnyolc éven át (1961. augusztus 13. és 1989. november 9. között), óvatos becslések szerint is legalább másfélszáz halálos áldozatot követelve őrizte a hidegháborús világ két része közötti határt, megnyílt a szabadsághoz és egységhez vezető út.

A hidegháború végének kezdete lenne ez az esemény, ahogy az akkori eufóriában sokan vélekedtek? Talán túlzás. De a berlini fal ledöntése mindenképpen a szocialista blokk összeomlásának szimbolikus eseménye volt. Egy folyamat része, amely hozzájárult az események felgyorsulásához, és mintegy láncreakciót indított be Kelet-Európa szerte. Így válhatott az esemény a térségben mindenütt csaknem egy időben végbemenő rendszerváltás szimbólumává.

Maga a keleti blokk összeomlásának folyamata, amelynek többek között része volt a páneurópai piknik néven ismertté vált magyar-osztrák határnyitás éppúgy, mint a berlini fal ledöntését nem sokkal követő csehszlovákiai bársonyos forradalom, lehetett volna véresebb. Lehetett volna kevésbé ambiciózus is, hiszen a német újraegyesítés ötletét, amelyet Kohl akkoriban olyan lelkesen szorgalmazott, a vasfüggöny mindkét oldalán sokan még ekkor is elképzelhetetlennek tartották. Hogy az események számunkra ilyen kedvezően alakultak az nem utolsó sorban a főszereplők, mindenekelőtt az európai és német vezető politikusok érdeme. Közöttük is az első Helmut Kohl akkori nyugat-német kancellár, aki a Frankfurter Allgemeine Zeitung német napilapban róla megjelent írás szerint „korán felismerte, hogy a kelet-németek szabadságra és ezzel együtt egységre való törekvése feltartóztathatatlanná vált.”

Másutt jobban sikerült a rendszerváltás, mint Németországban?

Ha a húsz éve nemcsak a mai német főváros utcáit és a közvéleményt, hanem a politikai vezető köröket is uraló általános eufóriát összevetjük a mai állapottal, azt találjuk, némiképp megtört a lelkesedés. Egyre több német teszi fel a kérdést: tényleg ezt akartuk? Ez a szabadság, az egység, a béke és a biztonság, amire áhítoztunk? És a fejekben lévő fal mikor omlik már le?

Németország újraegyesítés utáni alkotmányát sok helyütt a politikai stabilitás és kiszámíthatóság mintapéldájának tekintik. Ezt és a szociális piacgazdaság modelljét sok helyütt a világon másolni próbálják. A németek mégsem elégedettek az elmúlt húsz év eredményeivel.

A rendszerváltás utáni első fájdalmas felismerés az volt, hogy a negyven évig kettészakított ország két része nem lehet a reményeknek megfelelően zökkenőmentesen azonnal ismét szerves egész. A Német Demokratikus Köztársaságban (NDK) uralkodó katasztrofális gazdasági realitás látszólag még a pesszimistább nyugati elemzőket is megdöbbentette. Így a „Kelet” újjáépítése a kezdeti becsléseknél jóval több erőforrást emésztett fel, és hosszabb időbe telt. A „fejekben lévő fal”, az emberi attitűdök, gondolkodásmód megváltoztatása pedig akármilyen politikai vagy gazdasági rendszerváltásnál hosszabb időbe, generációkba telik.

Lehet, hogy politikai értelemben megtörtént a rendszerváltás Kelet-Európában, vagy, hogy Németország újraegyesítése befejezett ténynek tekinthető, gazdasági szempontból azonban korántsem ilyen egyértelmű a helyzet. A várt fellendülés eddig várat magára. A németek elégedetlensége pedig némiképp megalapozott: húsz évvel a Fal ledöntése után egy a volt NDK területén élő állampolgárra eső bruttó hazai termék (GDP/fő) értéke alig éri el a volt nyugat-német területeken élőkre eső érték kétharmadát. A németeket az sem lelkesíti, hogy a volt szocialista blokk egyes államaiban – így Szlovéniában vagy Csehországban magasabb vagy közel azonos az életszínvonal.

Az elmúlt húsz év mérlegét tehát így vonhatnánk meg: politikai értelemben talán megtörtént a rendszerváltás Németországban, de a gazdasági kérdések már súlyos kétségeket hagynak afelől, hogy az újjáépítés sikeresen végbement, az emberek gondolkodásában és viselkedésében pedig még lassabb változással kell számolnunk.

http://kitekinto.hu/europa/2009/11/09/a_fal_leomlott_de_a_falak_meg_allnak/

Újra lesz halálbüntetés: minden készen áll


November 9-i ülésen fogja tárgyalni az orosz Alkotmánybíróság a halálbüntetés kérdését. Oroszországban 1999 óta a halálbüntetésre moratóriumot hirdettek – de elméletileg még mindig érvényben van. A helyzet azóta változott, és ha az összehívott ülés úgy dönt, akkor 2010 januárjától már két ország lehet Európában, ahol gyakorolják a halálbüntetést.

Oroszország is aláírta az emberi jogok európai egyezményét, amelynek a 6. cikkelye a halálbüntetés megszüntetését mondja ki. 1996-ban Borisz Jelcin egy rendeletet hozott, a halálbüntetés fokozatos megszüntetéséről – de erre mégsem került sor, és így a 6. cikkelyt nem tudták ratifikálni. Európa sürgette a kérdés rendezését, és átmeneti megoldásként a Legfelsőbb Bíróság 1999. február 2-án úgy határozott, hogy Oroszországban addig fel lesz függesztve a halálbüntetés gyakorlása, amíg biztosítva nem lesz az esküdtbíróságok zavartalan működése országszerte.

1999-ben Oroszország 89 régiójából csak 9-nek volt esküdtbírósága. Azóta az esküdtbíróságok felálltak mindenhol, kivéve Csecsnyát. Ám 2010 januárjától ott is bevezetik, ami a moratórium megszűnését jelenti.

A helyzet nem olyan egyszerű, ugyanis Oroszország azóta sem írta alá a 6. cikkelyt, tehát elméletben bár ígéretet tett a halálbüntetés megszüntetésére, de arra mégsem kötelezhető. A legújabb felmérések szerint a lakosság 56%-a támogatja a halálbüntetés visszaállítását, ami azért az így is nyögdécselve működő oroszországi demokráciának biztosan nem tenne jót. A halálbüntetés mellett állóknak két fő érve: a súlyos bűntettek magas száma és az, hogy ne az adófizetők fizessék a rablók és gyilkosok ellátását.

Mégis, ha Oroszország nem akarja, hogy kiéleződjön a viszonya az Európai Tanáccsal, akkor mihamarabb el kell törölniük ezt a rendeletet. Medvegyev és Putyin is már utaltak rá, hogy a helyzetet mihamarabb rendezik majd.

Jelenleg Belarusz az egyetlen ország Európában, ahol még mindig alkalmazzák a halálbüntetést, és amely még nem írta alá az európai emberi jogok egyezményét.

http://kitekinto.hu/europa/2009/11/08/ujra_lesz_halalbuntetes_minden_keszen_all

Megcsalta a feleségét, halálra kövezték


Halálra köveztek házasságtörés miatt egy 33 éves férfit a szomáliai Merka kikötővárosban, Mogadisutól délre - jelentette a BBC.

A brutális elrettentő ítéletet a radikális iszlamista al-Shabaab milícia hozta. A férfi terhes szeretőjét szintén halálra ítélték, de a kövezéssel megvárják gyermeke megszületését, akit majd a rokonoknak kell felnevelniük.
Sejk Sharif Ahmed, a szomáliai átmeneti kormány elnöke bírálta a megkövezést, és kijelentette, hogy a milícia eljárásának semmi köze az iszlámhoz.

Az Egyesült Államok terrorista szervezetként tartja számon az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez kötődő al-Shabaab milíciát. A csoport Szomália nagy területeit tartja ellenőrzése alatt, amelyeken az utóbbi években az iszlamista bíróságok már több, megkövezés által végrehajtandó halálos ítéletet hoztak. Különösen nagy feltűnést keltett egy 13 éves kislány - mint állítólagos házasságtörő - megkövezése Kismayo kikötővárosban, az ország déli részén. Egyik nagynénje tanúsága szerint az enyhén fogyatékos kislányt három férfi megerőszakolta.

http://hvg.hu/vilag/20091107_halalra_kovezett_hazassagtoro.aspx

Már a busmanok sem vadászhatnak


Minden ítélet annyit ér, amennyit végrehajtanak belőle. Ezt a keserű tanulságot vonhatták le a botswanai busmanok, akik három éve hiába nyertek pert az állammal szemben, hiába mondta ki a legfelsőbb bíróság, hogy jogtalanul telepítették ki őket ősi földjeikről, ha alapvető megélhetési forrásuktól, a vadászattól megfosztják őket.


Néhány hete illegális vadászat vádjával hat busmant tartóztattak le a botswanai hatóságok, mert némi vacsorára valót ejtettek el a Kalahári Központi Vadrezervátum területén. Európai észjárással még helyeselnénk is az eljárást, csakhogy a busmanok évezredek óta élnek, vadásznak, gyűjtögetnek a Kalahári-sivatagban. Világméretű felháborodást keltett, amikor 1997 és 2002 között kétezer őslakost telepítettek ki a rezervátum területéről, s költöztettek be a fővárostól, Gaboronétől 300 km-re fekvő Kaudwane faluba, ahol nádkunyhókban tengetik életüket, „kirángatva" ősi környezetükből nem találják helyüket.

A 2006-os bírósági ítélet nyomán néhány tucatnyian visszaköltöztek a rezervátum hatalmas, 53 ezer négyzetkilométernyi területére, ahol még az összes busman (mintegy 50 ezer fő) is elveszne. Ám hiába várják az engedélyt, hogy ősi szokásai szerint vadászhassanak, a gaboronei kormány változatlanul köti az ebet a karóhoz, mondván vadrezervátumban nem engedhető meg a vadászat. Még akkor sem, ha az a maroknyi ember, aki ott és időtlen idők óta ebből él, dárdával, íjjal vajmi kevés kárt okozhat az állatállományban. Gordon Bennett ügyvéd, aki három éve is képviselte a busmanok érdekeit, némi óvadék ellenében elérte a letartóztatottak szabadon bocsátását. A pert, akárcsak néhány esztendeje, most is hatalmas társadalmi érdeklődés, szociológiai, már-már filozófiai vita kíséri.

Az őslakosok ügyét felkaroló, a ma is ősközösségi keretek között élő népek, törzsek hagyományainak, kultúrájának és életmódjának megőrzéséért harcoló londoni székhelyű Survival International szervezet azzal érvel, hogy egyrészt e tradíciók nem veszhetnek el, de ennél is fontosabb, hogy a busmanokat (és más hasonló népeket) nem szabad kiszakítani évezredek óta megszokott környezetükből, mert gyökértelenné válnak, s mind lelki, mind fizikai értelemben belepusztulnak a hirtelen változásba.

A botswanai kormányzat viszont képmutatással, önzéssel vádolja a „hagyományőrzőket". Azzal érvel, hogy vadrezervátumokba „zárva" vadakként kezelik e halászó-vadászó-gyűjtögető népeket, megfosztva őket a civilizációs fejlődés lehetőségétől. A vadrezervátumban ugyanis nincs, nem is lehet sem iskola, sem kórház, az oktatás és az egészségügy továbbra is a varázslók, boszorkánydoktorok kezében marad, konzerválva, sőt napról-napra növelve az elmaradottságot.

Mellékesen a gaboronei kormányzatnak igen komoly gazdasági érdeke is fűződhet a Kalahári Központi Vadrezervátum elnéptelenítéséhez. A sivatag szinte teljesen terméketlen homokja a geológusok szerint mesés gazdagságú gyémántlelőhelyeket takar. A Survival International szerint álnok a botswanai vezetés, ugyanis a politikusok a pompás vagyonnal kecsegtető kincs kiaknázása érdekében, és nem a vadállomány védelmében igyekeznek távol tartani a busmanokat a rezervátumtól.

http://nol.hu/kulfold/mar_a_busmanok_sem_vadaszhatnak

Interaktív utazás a második világháborúba


Tom Hanks volt a producere és a narrátora annak a második világháborút bemutató 4 dimenziós filmnek, amelyet pénteken kezdenek vetíteni egy New Orleans-i múzeumban.

A Beyond All Boundaries című filmet a II. Világháború Múzeumának Victory Színházában játsszák, amely kifejezetten a 35 perces produkció számára készült. A 4D-s elemek olyan élményfokozó jellegzetességeket foglalnak magukba, mint a korabeli kellékek - köztük egy negyvenes évekbeli rádiókészülék -, szimulált szél és rázkódó székek.
Mint Hanks elmondta: "nem csupán egy szélesvásznú mozifilm készült", olyan tényleges dolgok dobják fel az alkotást, amelyek valóban az eredeti környezet érzését idézik fel a nézőben. A 36 méter széles vászon előtt ülők átélhetik a tankok dübörgését és a légelhárító lövedékek becsapódásának erejét is. A múzeum 2015-ig tartó bővítése keretében a pénteki bemutatóra elkészült egy kantin és az Amerikai szektor elnevezésű étterem is. "A második világháború történelmi parkjának szántuk a létesítményt, amely számos újdonsággal fogja meg a látogatókat" - számolt be a múzeum elnöke.

Hanks a kilencvenes évek óta dolgozik második világháborús produkciókon. Oscar-díjra jelölték a Ryan közlegény megmentésében nyújtott alakításáért és producerként dolgozott Az elit alakulat című tévésorozaton. Jövőre kerül képernyőre The Pacific című újabb szériája, amely három tengerészgyalogos sorsát követi a csendes-óceáni hadszíntéren.

A Beyond All Boundaries elkészítése öt évig tartott - árulta el a filmsztár. A legnagyobb nehézséget az okozta, hogy egy ilyen rövid alkotás keretében mit emeljenek ki, ami mégis pregnánsan jellemzi a második világháborút. Végül Pearl Harbor mellett például az 1944 telén végrehajtott belgiumi német offenzíva került be a filmbe. De az is hangsúlyt kapott, hogy a háború hogyan változtatta meg gyökeresen az amerikai társadalmat.

http://kultura.hu/main.php?folderID=959&articleID=292405&ctag=articlelist&iid=1

Vesztésre áll a világ legszebb politikusa


A Razumkov Központ által 2009. október 19-26 között végzett felmérése szerint az ellenzési Régiók Pártja vezetője, Viktor Janukovics az ukrajnai elnökválasztás legfőbb esélyese.

Az országos adatok szerint a 2010. január 17-i első fordulóban a biztos pártválasztók körében az ellenzéki vezető a voksok 28,9 , míg Julija Timosenko kormányfő a szavazatok 20,3 százalékát szerezné meg.

A Változás Pártja élén álló volt házelnök, Arszenyij Jacenyuk 8,2 százalékot kapna, míg Viktor Juscsenko államfő mindössze 4,8%-ra számíthat.

Petr Szimonyenko, a Kommunista Párt vezetője 4,5%, Vlagyimir Litvin házelnök 3,3%, Szergej Tigipko, a Nemzeti Bank volt elnöke 3,9% eredményt érnének el, míg a többi jelölt 1%-nál kevesebb voksot gyűjthetne be.

A felmérés szerint a választások második fordulóját Viktor Janukovics 40,5 százalékkal nyerné Timosenko (33,3%) előtt és így ő lehetne Ukrajna következő köztársasági elnöke.

http://kitekinto.hu/europa/2009/11/04/vesztesre_all_a_vilag_legszebb_politikusa

Elhunyt Claude Lévi-Strauss


Életének 101. évében elhunyt Claude Lévi-Strauss francia szociológus, etnológus, antropológus.

A strukturalista mozgalom fő teoretikusa 1908-ban Brüsszelben született. Leghíresebb könyvét, az 1955-ben megjelent önéletrajzi ihletésű Szomorú trópusokat a XX. század egyik legjelentősebb műveként tartják számon.

A nagy presztízsű párizsi College de France kutató tanáraként Claude Lévi-Strauss volt az első antropológus, akit tagjai közé választott 1973-ban a Francia Akadémia.

A tudós 2008. november. 28-án ünnepelte 100. születésnapját.

http://www.metropol.hu/mellekletek/tudomany/cikk/481071

2009. augusztus 25., kedd

Befejezték a Potala-palota felújítását Tibetben


A kínai hatóságok hétfői bejelentése szerint hét év után véget ért a tibeti Lhászában álló Potala-palota felújítása; a dalai láma egykori rezidenciájának felújítására 300 millió jüant (8,24 milliárd forint) költöttek.
Az épületkomplexum fa alapját komoly veszélyek fenyegették, a költségvetésből annak a Norbu Longka palotának a felújítására is futotta, amely a dalai láma nyári rezidenciájaként szolgált.

A munkálatokban több mint 189 ezren vettek részt, a legnagyobb feladatot az alapok szilárdítása, a faszerkezet kémiai úton történő megerősítése jelentette, hogy az épületet meg tudják védeni a sáskáktól és más kártevőktől. Emellett nagy hangsúlyt fektettek néhány falfestmény restaurálására is. Noha a felújításokkal végeztek, a Potala-palotában továbbra is korlátozni fogják a turisták számát.

A híres palotát a VII. században kezdték el építeni. A maga idejében 13 emeletével a világ egyik legmagasabb épülete volt. A Potala a XVII. században lett a dalai láma rezidenciája, és ezzel Tibet politikai, kormányzati, illetve vallási központja. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) 1994-ben nyilvánította a világörökség részévé a palotát, amelyben számos, a tibeti művészet remekműveinek számító festményt és szobrot őriznek.

http://kultura.hu/main.php?folderID=959&articleID=288496&ctag=articlelist&iid=1

2009. augusztus 24., hétfő

Parádé: 18 éve független a szomszédunk


Ukrajna ma 18 éve független

Ukrajna augusztus 24-én ünnepli a Szovjetuniótól való függetlenné válásának 18. évfordulóját. A Kyiv Post hetilap internetes kiadásának tudósítása szerint vasárnap reggel zászlófelvonással kezdődött a hivatalos ceremónia. Az ünnepségek a mai nap során tovább folytatódtak: Kijevben katonai parádéval is megemlékeztek a függetlenné válásról. Eddig több mint öt alkalommal tartottak katonai parádét a függetlenség napján, az elsőt még 1998-ban rendezték meg.

Julija Timosenko ukrán miniszterelnök az ünnep alkalmából elhangzott beszédében kifejtette, hogy gratulálni szeretne a nemzet minden polgárának, hogy eddig eljutottak, és hozzátette, hogy az elmúlt 18 évben már felnőtt egy olyan generáció, mely egy szabad, demokratikus Ukrajnában kezdheti meg felnőtt éveit. Timosenko kiemelte, hogy Ukrajna most egy nehéz időszakon megy keresztül, de arra kéri az embereket, hogy bízzanak Ukrajnában.

Este tíz órakor több ukrajnai nagyvárosban, például Kijevben, Szevasztopolban, Odesszában és Kercsben is tűzijátékkal ünneplik meg ezt a napot.

Ukrajna 1991. augusztus 24-én vált függetlenné a Szovjetuniótól. Egyes szovjet kommunista vezetők 1990 folyamán megpróbálták pozíciójából elmozdítani a reformer pártfőtitkárt, Mihail Gorbacsovot, és az ukrán parlament tagjai – attól való félelmükben, hogy Gorbacsov leváltása után már nem folytatódnak a reformintézkedések –, a Szovjetunióból való kiválás, és Ukrajna mint független állam kinyilvánítása mellett döntöttek.

http://kitekinto.hu/europa/2009/08/24/parade_18_eve_fuggetlen_a_szomszedunk

Fúróval vallatott a CIA egy terroristagyanús foglyot


A CIA fegyverrel és fúróval fenyegetve vallatott egy terroristagyanús foglyot évekkel ezelőtt - ez szerepel egy korábban készült belső jelentésben, amelyet hétfőn hoznak nyilvánosságra. A hétvégén kiszivárgott információk szerint a Bush-kormány idején nem indult eljárás a szabálytalan vallató tisztek ellen.
Fegyverrel és fúróval akart szóra bírni egy terroristagyanús személyt évekkel ezelőtt az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) - derült ki abból az éveken át titokban tartott, de a jövő héten nyilvánosságra kerülő jelentésből, amelyről a The Washington Post a hét végén számolt be.

A CIA vallató tisztjei 2002-ben többször is pisztollyal hadonászva igyekeztek megoldani az egyik makacsul hallgató fogoly, a Cole hadihajó elleni 2000. évi merénylet kitervelésével vádolt Abd al-Rahim al-Nasiri nyelvét, legalább egy alkalommal pedig fúrógéppel akarták vallomásra kényszeríteni. Al-Nasiri az al-Kaida terrorszervezet egykori Perzsa-öbölbeli vezetője volt.

A CIA egykori vallatásairól készült belső vizsgálati jelentést hétfőn hozzák nyilvánosságra. A kiszivárgott részletek szerint a vallató tiszt egy alkalommal elektromos fúrót közelített a gyanúsított testéhez, ki- és bekapcsolva a készüléket. Egyszer lövést adtak le a szomszédos szobában, hogy al-Nasiri azt higgye, kivégezték az egyik foglyot - írja a lap.

Az amerikai törvények szerint a rabok halállal való fenyegetése kínzásnak minősül és tilos. A CIA-jelentést előzetesen kiszivárogtató, névtelenséget kérő források szerint a durva vallatási technikák nem jártak eredménnyel, a rabokból nem sikerült kihúzni használható információt. Az ügyben 2004-ben volt a belső vizsgálatot, de a jelentést - amelynek nyilvánosságra hozataláért több polgárjogi szervezet harcolt - eddig titokban tartották.

A The Washington Post értesülései szerint a pisztollyal fenyegető vallató tisztet a CIA-n belül megfegyelmezték, a Bush-kormány azonban nem emelt vádat ellene. Az előzetes információkból nem derült ki, hogy hány tiszt érintett az ügyben. A durva vallatások idején érvényes szabályok engedélyezték, hogy kiemelt foglyok esetében alvásmegvonást és a vízbe fulladás érzetét keltő vallatási módszert alkalmazzanak.

http://www.origo.hu/nagyvilag/20090823-a-cia-fegyverrel-es-furoval-akart-szora-birni-egy-terroristagyanus.html

Milla Jovovich harmadszor is férjhez megy


Milla Jovovich ukrán származású amerikai színésznő harmadszor is férjhez megy: szombaton mondja ki a boldogító igent a People magazin internes kiadása szerint.
Az egykori modell vőlegénye a 44 éves brit Paul Anderson, A kaptár (Resident Evil, 2002), a Mortal Kombat (1995) és az Alien contre Predator (2004) című filmek rendezője.

A 33 éves színésznő először 1992-ben lépett házasságra Shawn Andrews amerikai színésszel Las Vegasban, de ekkor még csak 16 éves volt, és az anyja érvénytelenítette a házasságot.

Második férje - 1997 és 1999 között - Luc Besson francia rendező volt, akinek Az ötödik elem (1997) és a Jeanne d'Arc - Az Orléans-i szűz (1999) című filmjében játszott.

Milla Jovovich, aki 2006-ban született kislányát neveli, Richard Attenborough, Spike Lee és Wim Wenders rendezésében is szerepelt a filmvásznon.

http://www.metropol.hu/bulvar/cikk/448055

2009. augusztus 22., szombat

Megtiltották Sólyomnak, hogy Szlovákia területére lépjen - nem is ment


Megtiltották Sólyom Lászlónak, hogy Szlovákia területére lépjen - adta hírül az Új Szó pozsonyi lap internetes oldala. A magyar köztársasági elnök nem ment át, hanem a határ magyar oldalán adott nyilatkozatot.

Robert Fico szlovák miniszterelnök délután rendkívüli sajtóértekezleten jelentette be a döntést. Az erről szóló diplomáciai jegyzéket átadták Magyarország pozsonyi nagykövetségének. Sólyom László példátlannak, a két szövetséges állam viszonyában megmagyarázhatatlan és kimenthetetlen lépésnek nevezte, hogy megtagadták tőle a belépést a szlovákiai Komáromba, ahol részt vett volna Szent István szobrának leleplezésén. Az államfő gyalog jött el az Erzsébet hídon a határig, és magyar területen tájékoztatta az újságírókat.

"Visszafordulok, mert nem tudnak engem egy tudatos jogsértésbe belehajszolni, hiszen jogász vagyok, államelnök vagyok. Remélem, hogy a komáromiak ezt a látogatást így is megőrzik szívükben, és visszajövök még" - mondta az újságírók gyűrűjében Sólyom László. A köztársasági elnök rámutatott: a szlovák fél több, mint két hónapja tudja az átadás tényét, és a legutóbbi napokig mindenben együttműködést tapasztalt.

Korábban Fico azt nyiltakozta, a határon figyelmeztetni fogják Sólyom Lászlót a diplomáciai jegyzékre, hogy szlovákiai látogatása nem kívánatos, de a döntésnek a szlovák hatóságok nem kívánnak erővel érvényt szerezni. Ha Sólyom mégis Révkomáromba látogat, Szlovákia azt durva provokációnak fogja tekinteni.

Miroslav Lajcák külügyminiszter szerint az ügy már most is megrontotta a szlovák-magyar viszont, de hogy milyen a kár mértéke, azt a következő órák fogják eldönteni. Szerinte a magyar fél ebben az esetben tudatosan lábbal tiporta a diplomáciai szokásokat.

Közben az Új Szó értesülései szerint délután öt óra környékén mintegy harminfős, szlovák címeres pólókat és SNS feliratú szlovák zászlókat lengető csoport jelent meg a szoboravatás helyszínén. A csoport tagjai „Mikor lesz helye Szent Cirillnek és Metódnak?”, „Sólyom, menj haza!”, „Nagymagyarország 1918-ban bevégezte”, „Bugár és Bastrnák hajléktalanokat csináltak Európa védőszentjeiből” feliratú transzparenseket tartanak.

http://hvg.hu/vilag/20090821_uj_szo_solyom_megtiltottak.aspx

Egy ország, ahol még nyer(het) a baloldal

Szeptember 14-én parlamenti választásokat tartanak Norvégiában

A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a szeptember 14-i norvég parlamenti választásokat követően a jelenlegi balközép kormánykoalíció újabb négy évre maradhat hatalmon.
Az elmúlt héten a Norstat által közzétett adatok azt mutatják, hogy a 169 fős norvég parlamentben (Storting) a Norvég Munkáspárt, a Szocialista Bal Párt és a Centrumpárt együtt a szavazatok mintegy 46%-ával 82-83 helyre számíthat. Ez visszaesés lenne a jelenlegi 87 mandátumhoz képest, ugyanakkor több oka is lehet annak, hogy majd ők alakíthatnak kormányt. A gazdasági válságkezelésben a Jens Stoltenberg vezette kabinet olyan sikeres volt, hogy míg más országokban megszorításokat kellett bevezetni újabb pénzforrások felszabadításáért, addig a norvég „vörös-zöld koalíciónak” nevezett kormány továbbra is rendelkezik elkölthető tartalékokkal. Ezzel szokatlanul jó helyzetben van Európa baloldali kormányaihoz képest, ám önmagában mindez még nem lenne elegendő indok a folytatásra.

Sokkalta jelentősebb tényező az, hogy a felmérések szerint a második legerősebbnek számító, bevándorlóellenes Haladás Párttal a Konzervatív Párton kívül egyetlen párt sem hajlandó együttműködni. Így ha többségbe is kerülnek a jelenleg ellenzékben levő jobboldali pártok a választások eredményeként, a jelenlegi kormánykoalíciónak együttesen nagy esélye van arra, hogy így is folytathatja a skandináv állam irányítását. Ebben az esetben a norvég alkotmány értelmében a király ismét Jens Stoltenberget, a Norvég Munkáspárt vezetőjét kérheti fel miniszterelnöknek.

A választásokra az idén Norvégia 19 megyéjében 24 pártnak sikerült pártlistát állítania, ami azt jelenti, hogy összesen közel 3700-an indulnak a 169 mandátum megszerzéséért. Az országban a világon egyedülálló módon, nem a nemzeti nyelven, hanem nagyrészt dánul írt alkotmány és a választási törvény értelmében a mintegy 3,5 millió szavazásra jogosult állampolgár arányos, nyitott listás rendszer alapján adhatja le voksát a képviselőjelöltekre. 150 mandátumot közvetlenül szereznek meg a képviselők, a maradék 19-et pedig arányosan osztják szét a négyszázalékos parlamenti küszöböt átlépő pártok között. A megyénkénti mandátumelosztást nyolcévente vizsgálják felül egy olyan formula alapján, mely a terület méretét és lakosságát is figyelembe veszi. Ekkor mérik fel, hogy ahogy az alkotmány fogalmaz, „az egyes közigazgatási körzetekben hány 18 éves vagy annál idősebb jelenleg állandó lakóhellyel rendelkező vagy (bár külföldön élő, azonban) korábban állandó lakóhellyel rendelkező lakos van.”

Habár rendkívül demokratikusnak tűnik mindez, azonban több nemzetközi szervezet, így az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) is bírálatokat fogalmazott meg a rendszer valódi demokratikus voltával kapcsolatban.

Norvégia ugyanis államformáját tekintve alkotmányos monarchia, melyben az államfő az uralkodó, aki ily módon nem választás útján, hanem öröklés alapján lesz az állam feje. Emellett az alkotmány hivatalos államvallást, a luteránust is megállapítja. A hivatal szerint ez szintén aggályos, hiszen így sérül a vallásszabadság eszménye. További kritikaként fogalmazza meg, hogy attól függően, hogy egy választó hol él, a szavazatának a súlya is változik. A választási rendszerben a ritkábban lakott, nagyobb vidéki körzetek több képviselőt küldhetnek, mint a sűrűn lakott városok. Ez ahhoz vezethet, hogy akár 2,5-szeres különbség is kialakulhat a különböző területeken leadott szavazatok súlyai között. Arról már nem is beszélve, hogy a statisztikák szerint a lakosság mintegy tizedét kitevő bevándorlók szinte sehogyan sincsenek képviselve, alig vannak a pártlistákon és így a mostani választásokon is egy-kettő kisebbségi jelöltnek van csak esélye a parlamenti mandátumra. Mindazonáltal igaz, hogy a parlamenti választásokkal párhuzamosan az egyik legnagyobb norvég kisebbség, a számi (vagy több nyelvben egyébként helytelenül használt lapp) nép a saját képviselő testületébe külön választásokat tart, amely komoly beleszólással bír a norvég belpolitikába.

A hivatal mindezek mellett kétségessé teszi annak a választási törvényben lefektett szabálynak a demokratikus voltát is, miszerint a pártok szabadon rátehetik listájukra bármely választópolgárt annak beleegyezése nélkül is, és csak a mandátum elfogadásához kell a képviselőjelölt hozzájárulása.

Mindezek alapján a Norvég Helsinki Bizottság kérésére már a választások kampányküzdelmei során, majd a szavazás napján is az ODIHR harminc nemzetközi megfigyelője van jelen az országban, hogy a küzdelem tisztaságát vizsgálja. A kampány során eddig nem voltak komoly kihágások, ami főként a minden párt számára világosan meghatározott kereteknek és a pártok között a szabályokról való megegyezésnek köszönhető. Bár nincsen hivatalosan meghatározott kampányidőszak, az egyeztetések eredményeként júliustól kezdett el a legtöbb politikai csoport aktivizálódni. A norvég médiatörvény értelmében a pártok számára tilos a televízió alkalmazása, kivétel egy ún. „szabad csatorna”, amit a Kulturális és Egyházügyi Minisztérium tart fönn, ám ez kevés emberhez ér el és így alacsony nézettségű. A pártok ily módon főként az újságok hasábjait, az óriásplakátokat, valamint az internetet használják fel programjaik ismertetésére, valamint a személyes találkozók során igyekeznek támogatókat toborozni.

A kampányfinanszírozás során nincsenek pontosan meghatározott határok, ám az átláthatóságot tartják szem előtt. A pártok legnagyobb bevétele a legutóbbi választásokon elért százalékos arányok alapján az állami támogatásokból érkezik, de magánpénz alkalmazása sem tiltott, ha pontos elszámolás készül róla.

A kampány során az eddigi tapasztalatok alapján elmondható, hogy a legfontosabb témák, amelyek megosztják a pártokat a gazdasági helyzet javításának mikéntje ill. az egészségügy, az oktatás és a környezetvédelem jövőbeli irányvonalainak kialakítása. A választási győzelem legfőbb esélyesének tartott Munkáspárt és a mintegy 7%-os támogatottságú Szocialista Balpárt alapvetően a szociáldemokrata értékekre hivatkozva a gazdasági és társadalmi egyenlőséget és az ingyenes, mindenki számára elérhető oktatást állította a középpontba, de emellett a Centrumpárt felé továbbra is kacsingatva a környezettudatosság, a vidéki lakosság, a gazdálkodók érdekvédelme is hangsúlyos szerepet játszik kampányukban.

Ezzel éles ellentétben áll a második legerősebb pártnak tartott populista, jobboldali Haladás Párt, mely saját megfogalmazása szerint „a norvég és északi hagyományok alapján, a protestáns és humanista értékekre alapozva” radikális adócsökkentést és az állam által az egyén életébe való lehető legkisebb beavatkozását tűzte zászlajára. Ugyanakkor államilag támogatott egyetemeket szeretne látni, ahol mindenki egyenlő esélyt kap a felemelkedésre. A legradikálisabb gondolatai a bevándorlók kapcsán vannak. A párt csak a norvégul gyorsan megtanulni képes embereket tartaná meg az országban, azokat, akik erre képtelenek, kiutasítaná.

Közel 5%-ra számíthat a Liberális Párt és a Kereszténydemokrata Párt is. Előbbi a liberális értékek – a tolerancia és a másság elfogadása – mellett eltörölné a Norvég Egyház mint állami egyház szerepét és az állami iskolák mellett fenntartana magas színvonalú magániskolákat is, a környzettudatosság számukra is jelentős. A 2001 és 2005 között kormányon levő kereszténydemokraták hagyományos konzervatív értékeket hangsúlyoznak, a családot a középpontba helyezve, éles ellentétben az abortusz és az eutanázia legalizálásával. Ugyanakkor nem ellenzi a melegek együttélését, csak a házasságkötésük lehetőségét, amit elképzelhetetlennek tart. A két utóbbi párt és a Haladás Párt között kíván híd szerepet betölteni a továbbra is harmadik legnagyobb pártnak számító Konzervatív Párt, amely támogatja a melegek házasságát és emellett a szabadpiaci verseny mellett kampányol.

A szavazásra jogosult választópolgárok külföldről már július 1-je óta leadhatják voksaikat és a helyi hatóságok dönthettek úgy, hogy már a hivatalos szavazást megelőző napon, szeptember 13-án is lehetőséget biztosítanak a szavazásra. Ez utóbbival mintegy 200 önkormányzat élt. Nagy valószínűséggel szeptember 15-én reggelre megtudjuk, mely pártok fogják irányítani a következő években az északi államot.

http://kitekinto.hu/europa/2009/08/20/egy_orszag_ahol_meg_a_baloldal_nyer(het)

2009. augusztus 21., péntek

Harmadik hónapja csökken Obama népszerűsége


Barack Obama amerikai elnök népszerűsége harmadik hónapja folyamatosan csökken az NBC televízió szerdai közlése szerint; támogatottsági mutatója azonban még így is 51 százalékos, munkáját a megkérdezettek 40 százaléka ellenzi. Obama működésének megítélésében fontos szerepet játszik a kormányzat tervezett egészségügyi reformja, amelyet a közvéleménynek mindössze 41 százaléka támogat, 47 százalék nem ért vele egyet. Konzervatív kommentátorok szerint a demokrata elnökről alkotott vélemény a tavalyi választások óta megváltozott, egyre többen tekintik őt is egy szokványos költekező liberális politikusnak.
A szerdai The New York Times megjegyezte: az utóbbi hetek agresszív kampánya után, amelyet Obama elképzeléseinek népszerűsítésére folytatott, már két napja egy szót sem ejtett az egészségügy reformjáról. S bár a következő hetekben olyan fontos nemzetbiztonsági kérdések kerülhetnek előtérbe, mint a guantánamói börtöntábor bezárása vagy az iráni atomprogram kérdése, az egészségügy átalakítása nem kerül le a napirendről. Obamának azzal is nehézségei vannak, hogy egységes álláspontot alakítson ki saját pártján belül. Liberális politikusok egy csoportja máris jelezte, hogy az állami egészségbiztosítási program bevezetése nélkül szó sem lehet reformról. Ezt arra válaszul közölték, hogy Kathleen Sebelius egészségügy-miniszter a hét végén olyan értelmű nyilatkozatot tett: a kormányzati reformnak nem elengedhetetlen eleme az állami biztosítás, csak versenyt kell teremteni a magánbiztosítók között. A Fehér Ház azóta cáfolta, hogy Obama tervei megváltoztak volna az átfogó szövetségi biztosítási programmal kapcsolatban.

http://hir3.hu/index.php?hir=magazin&hirid=27930&kat=2

Meghalt Kim De Dzsung volt dél-koreai elnök


"Napfény-politikájáért" Nobel-békedíjjal tüntették ki 2000-ben

Meghalt Kim De Dzsung volt dél-koreai elnök, a dél-koreai demokratikus küzdelmek vezéralakja. Halálát szívelégtelenség okozta kedden egy szöuli kórházban - jelentette a helyi média.

Halálhírét megerősítette egy kórházi tisztségviselő.

A 85 éves, Dél-Koreát 1998 és 2003 között irányító egykori államfő július 13-án került kórházba tüdőgyulladással. Három nappal később lélegeztető gépre kapcsolták, majd megoperálták az egyik légcsövét. Állapota hétfőn kezdett hirtelen romlani.

"Napfény-politikájáért", vagyis az Észak-Koreával való megbékélés érdekében kifejtett állhatatos erőfeszítéseiért 2000-ben Nobel-békedíjjal tüntették ki. Kim De Dzsung 2000 júniusában történelmet írt azzal, hogy Phenjanban találkozott Kim Dzsong Il észak-koreai vezetővel. Ilyen csúcstalálkozóra a kettéosztott félsziget történetében addig nem volt példa.

Kim többször volt államfőjelölt, az 1971-es elnökválasztás után Tokióba menekült, mert a katonai diktatúrát vezető Pak Csong Hi statáriumot vezetett be. Kimet a dél-koreai titkosszolgálat emberei 1973-ban elrabolták a japán fővárosban, majd öt nappal később Szöulban szabadon engedték. A hetvenes években merényletet kíséreltek meg ellene: egy teherautó belehajtott a gépkocsijába, megsérült a lába, és ez élete végéig látszott a járásán.

Kimet mint vezető ellenzéki személyiséget a katonai diktatúra idején, 1975 és 1991 között különböző vádakkal többször elítélték és bebörtönözték. 1980-ban államellenes összeesküvés vádjával halálra ítélték, amit később börtönbüntetésre változtattak. Összesen hat évig ült börtönben, és tíz évig volt házi őrizetben.

A hithű katolikus, kiváló szónok Kim végül 1997 decemberében nyerte meg az elnökválasztást, és 1998-tól 2003-ig töltötte be a tisztséget. Ő volt az első olyan államfője az országnak, akit az ellenzék jelöltjeként választottak meg.

http://www.nepszava.hu/default.asp?cCenter=OnlineCikk.asp&ArticleID=1228870

Robbanás a legnagyobb orosz vízi erőműben: 11 halott

Az eddigi adatok szerint tizenegy ember meghalt, tizennégyen megsérültek hétfőn a legnagyobb oroszországi vízi erőműben történt balesetben. A legfrissebb jelentések szerint a korábbi több mint félszáz helyett mintegy harminc eltűnt személyt tartanak nyilván.

A dél-szibériai Hakaszföldön a Szajan-Susenszki-víztározó két átvezető csatornája megsérült a hajnali órákban történt robbanás következtében, és víz alá került az erőmű egyik gépterme. Az orosz hatóságok hivatalos közlése szerint egy transzformátor robbant fel, s ez ütött lyukat a falon és a mennyezeten az egyik gépteremben, ahol becslések szerint legalább 60 ember tartózkodott.

A víz alatt lévő gépteremben az éjszakai órákban is búvárok dolgoztak, keresték az eltűnt embereket. A vizet várhatóan csak három, esetleg csak nyolc nap múlva lehet eltávolítani a félig elöntött, csaknem ezer négyzetméteres gépteremből - attól függően, hogy a csatornák alsó torlasza mennyire tartja magát -, s akkor lehet majd pontosan megállapítani, mi okozta a katasztrófát.

Az erőmű hat blokkja közül három teljesen megsemmisült.

Minderről Nyikolaj Nevoljko, a vízi erőmű igazgatója tájékoztatta konferenciabeszélgetésen a Moszkvában tartózkodó Vlagyimir Putyin orosz kormányfőt. Az igazgató szerint a hidromechanika törései, a vízi aggregátok meghibásodásai okozhatták elsősorban a balesetet. A tanácskozáson ugyanakkor elhangzott, hogy nem fenyeget a vízi erőmű összeomlása, s lakott településeket sem fenyeget árvíz, sem pedig belvíz. Viszont egy szakértői vélemény szerint négy évre lesz szükség a szajan-susenszki vízi erőmű teljes helyreállításához.

A környező települések lakossága körében a robbanás után pánik tört ki, és magaslatokra menekültek az emberek. A rendkívüli helyzetek minisztériumának illetékese az Interfax hírügynökségnek elmondta, hogy a településeket nem fenyegeti veszély, nem tervezik a lakosság evakuálását.

A robbanás helyszínén jelenleg csaknem háromszáz - köztük számos Moszkvából érkezett - szakember dolgozik, s csaknem félszáz speciális gépjárművet is bevetettek a baleset következményeinek felszámolása érdekében. Repülőgéppel újabb búvárok érkeznek hamarosan Hakaszföldre.

Az orosz kormányfő utasítást adott Viktor Ziminnek, Hakaszföld autonóm terület miniszterelnökének, hogy szervezze meg az áldozatok családjainak azonnali segítését. Putyin kormányfő utasítására a kora délutáni órákban a helyszínre utazott Szergej Sojgu, a rendkívüli helyzetek minisztere.

A környéken több alumíniumgyár átmenetileg teljesen áram nélkül maradt, de a délelőtti órákra részben helyreállt az ellátásuk más erőművek adta árammal.

A Szajan-Susenszki-víztározóhoz épült létesítmény Oroszország legnagyobb vízi erőműve és általában erőműve: a Jenyiszej vizét duzzasztja, s abból fejleszt igen csekély önköltséggel áramot, éves átlagban mintegy 23,5 milliárd kilowattórát. Gátja 245 méter magas és 1066 méter hosszú, a talapzatánál 110, a gerincén 25 méter a vastagsága. A víztározó területe 621 négyzetkilométer. Az építési terveket 1962-ben fogadták el, s mire a nyolcvanas évek végén üzembe helyezték az utolsó turbinákat, az elsőket már fel kellett újítani. Az építkezés lényegében 1988-ban fejeződött be, 1990-ben töltötték fel első ízben a tározót, s az erőművet 2000-ban vette át az illetékes állami bizottság.

http://www.kisalfold.hu/kulfold_hirek/robbanas_a_legnagyobb_orosz_vizi_eromuben_11_halott/2111110/

Három női miniszter is lesz az új iráni kormányban


Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök három nőt óhajt bevenni az új teheráni kormányba. Az iszlám forradalom 1979-es győzelme óta az iráni kormányoknak még nem volt női minisztere. Ahmadinezsád vasárnap az állami televízióban jelentette be, hogy egy nőt az egészségügyi tárca, egy másikat pedig a népjóléti minisztérium élére akar állítani. A harmadik miniszteri posztra kiszemelt női jelöltjét, illetve annak tárcáját egyelőre nem nevezte meg. Amhadinezsád kormánylistáját szerdán terjeszti a parlament elé elfogadásra. Iránnak a sah uralma idején már volt egy női minisztere, aki 1968 és 1977 vett részt a kormány munkájában. Az iszlám forradalom győzelme után korrupciós vádak alapján kivégezték.

Televíziós beszédében Ahmadinezsád úgy fogalmazott, hogy a "tízedik elnökválasztással új korszakba léptünk... a körülmények teljesen megváltoztak, és az új kormány jelentős változásokra készül". Közölte azt is, hogy a hírszerzési és biztonsági ügyek minisztériumának az élére vallási ügyekben illetékes egyik tanácsadóját jelöli. Az iráni média a múlt hónapban számolt be arról, hogy a tárca eddigi birtokosát, Golamhoszein Mohszeni-Edzseit menesztették posztjáról.

A Mehr félhivatalos iráni hírügynökség egy tekintélyes iráni politikust idézve arról számolt be, hogy várhatóan váltás lesz a külügyminisztérium élén: Manusehr Mottaki helyére Szájed Dzsalili, a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanács titkára, a nukleáris ügyekben illetékes iráni főtárgyaló kerül.

Az Irna hivatalos hírügynökség jelenése szerint Ahmadinezsád vasárnap ismét azzal vádolta meg a Nyugatot, hogy Irán belügyeibe avatkozik, és szítja az országban kialakult elégedetlenkedést a kormánnyal szemben. Az iráni elnök szerint azonban a Nyugat zajongása a világban nem hatalmának a jele, hanem ellenkezőleg, gyengeségének és bukásának a bizonyítéka.

http://www.mti.hu/cikk/412169/

2009. augusztus 15., szombat

Egy napot élt a gázai emirátus ura


Szimplán őrültnek minősítette a Hamász belügyminisztériuma Abdel-Latif Msuzát, azt a szalafista vezetőt, aki pénteken kiáltotta ki az emirátust a Gázai öveztben. Híveivel a Hamász rendőrsége gyorsan végzett, az új emír is meghalt: egy nappal államának kikiáltása után egy robbanásban vesztette életét.

Egy robbanás végzet Isten Harcosainak a vezetőjével, a szalafista Abdel-Latif Muszával, alig egy nappal azután, hogy kikiáltotta az istenuralomra alapuló gázai emirátust. A bejelentés pillanatában a mecseten kívül mintegy száz, pakisztáni stílusú öltözéket viselő fegyveres tartott erődemonstrációt, ám nyomban le is csapott rájuk a Gázai övezetet ellenőrző Hamász rendőrsége. Az emirátus alapítói elbarikádozták magukat az épületben, tűzharc tört ki, amiben 13 fegyveres meghalt, és 85 ember megsebesültek, köztük polgári személyek, gyerekek is.

A Hamász egyik biztonsági tisztviselője, aki kérte neve elhallgatását, szombat reggel közölte, hogy a harcok során egy robbanásban meghalt Abdel-Latif Musza, a szalafista csoport vezetője. Az "Isten Harcosainak" színpadias akciója jól példázza, hogy vannak olyan iszlamista csoportok, amelyek az al-Kaida nemzetközi terrorhálózathoz ideológiailag kötődve egy pánarab mozgalmat hirdetnek, szemben a Hamász palesztin nemzeti identitásával.

http://index.hu/kulfold/2009/08/15/egy_napot_elt_a_gazai_emiratus_ura/

Betiltják a szűzhártyavizsgálatot

A jordán leánykérők elveszítették arra való jogukat, hogy még házasság előtt - egy orvosi vizsgálat segítségével - meggyőződhessenek jövendőbelijük erkölcsösségéről. A vallási rendeletek létrehozásával foglalkozó jordán Iftaa Tanács azért hozta ezt a rendeletet, hogy megfékezze az egyre inkább trenddé váló szűzhártya-vizsgálatot. A tesztet mostmár csak kivételes esetekben lehet végrehajtani és bírói szerv hivatalos kérelme kell hozzá.

„Legalább ezer szüzességi tesztet kérnek évente” – nyilatkozta Dr. Moemen al-Hadidi, a Nemzeti Törvényszéki Orvostani Központ (NFC) elnöke az Al Arabiyának, „de ez nem egy nagy szám, ha a világ más országaival összehasonlítjuk.” A becsületgyilkosságok száma is rendkívüli módon megnőtt az utóbbi időben Jordániában, és legtöbb esetben olyan gyanúnak estek áldozatul fiatal lányok, ahol a házasságtörés nem is volt bizonyítható.

A jordánok véleménye megoszlik a témát illetően: egyesek szerint a szűzhártyavizsgálat sértő és megalázó egy nő és egész családja számára, mások viszont meg vannak róla győződve, hogy a mai lazuló jordán társadalomban joga van a férfinak egy ilyen tesztet kérni. Kritikusok – főként feminista szervezetek – szerint a férfiak szüzességét ugyanúgy tesztelni kellene a házasságot megelőzően.

A probléma akkor került előtérbe, amikor július végén a Jordániai Nemzeti Bizottság a Nőkért (JNCW) készített egy jelentést a jordán nők helyzetéről és a nemek közti egyenlőtlenségről. „A legtöbb térségben maga a törvény szövege az, ami megakadályozza, hogy a nemek közti egyenlőség valósággá váljon Jordániában. (...) Másik oldalról pedig a nők irányába tanúsított negatív társadalmi attitűd befolyásolja a törvény gyakorlati kivitelezését.” - írja a jelentés.

„Hogy megóvjuk az emberi jogokat általában, és kiváltképpen a női jogokat, Jordániának számos lépést kell megtennie jövője alakítása érdekében.” – írja a riport, mely az oktatásban, a médiában és az államvezetésben kapott nagyobb női szerepben látja a kivezető utat.

http://kitekinto.hu/iszlam/2009/08/14/megtiltjak_a_szzhartyavizsgalatot

2009. augusztus 13., csütörtök

Két éven belül éri el a Föld lakossága a 7 milliárdot


A fejlődő világ államai és a legszegényebb országok népességének szuperintenzív növekedése nyomán már 2011-ben eléri a hétmilliárdot a Föld lakossága – derül ki egy friss jelentésből.

Csak az indiai szubkontinensen 2050-re 1,7 milliárd ember fog élni az előrejelzések szerint – tették közzé nemrég az ország fővárosában, Újdelhiben.

A lakosságszám globális növekedésének motorja az elkövetkező négy évtizedben Ázsia, Afrika, Dél-Amerika és a Karibi térség lesz; ezek a területek adják az össznövekedés 97 százalékát – derül ki az washingtoni demográfiai intézet 2009-es jelentéséből.

A jelenleg élő 1,2 milliárd fiatal 90 százaléka a fejlődő országokban él – mondja Carl Haub, a jelentés társszerzője, aki szerint ezek közül a fiatalok közül tízből nyolc afrikai vagy ázsiai.

„A következő évtizedekben e fiatalok közt vélhetően folytatódni fognak a jelenlegi trendek, tehát jelentős lesz a vidékről városokba költözők aránya, a jobb képzés, oktatás, munkalehetőségek és a megfelelő egészségügyi ellátás reményében” – teszi hozzá Haub.

A fejlett országok közül a legnagyobb lakosságszám gyarapodását az Egyesült Államok és Kanada produkálja várhatóan, félig a bevándorlás fokozódásának, félig a természetes népességszaporulatnak köszönhetően – áll a jelentésben.

A fejlődő államokban a magas termékenység és a sok fiatal nyomán nő a lakosok száma, különösen Afrikában, ahol gyakran 5-6 gyermeke születik átlagosan egy asszonynak. Összehasonlításban az Egyesült Államokban 2,0, Kanadában 1,5 míg hazánkban 1,3.

Az országok közti népességváltozásbeli eltéréseket jól érzékelteti, hogy míg ma Ugandában és Kanadában 34 és 32 millió lakos van, addig 2050-re Kanadában 42-re, Ugandában azonban közel triplájára 96 millióra nő a lakosok száma.

Bill Butz, a jelentést készítő intézet vezetője szerint a számos országban egyre jobban csökkenő gyermekvállalási hajlandóság ellenére gyorsan nő az összpopuláció a glóbuszon. „A Föld lakosságának 6 milliárdról 7 milliárdra növekvéséhez 12 év kell, ugyanannyi, mint az 5 milliárdról a 6 milliárd eléréséig. A változást befolyásoló események azonban beláthatatlanok” – tette hozzá Butz.

Ami viszonylag biztosnak vehető a jelenlegi trendek mellett, hogy az évszázad közepére India lesz a legnépesebb állam, amit Kína követ majd 1,4 milliárddal, s az Egyesült Államok 439 millióval. Magyarországon a jelentés szerint 8 915 000 ember él majd 2050-ben.

http://hvg.hu/vilag/20090813_2011_fold_lakossaga_7_milliard.aspx

2009. augusztus 12., szerda

Először mutatják be romani nyelven


A Rómeó és Júlia cigány nyelven cseh színpadon!

Először mutatják be romani (oláh cigány) nyelven Csehországban William Shakespeare Rómeó és Júlia című drámáját a dél-morvaországi Kyjov városka amatőr színtársulatának előadásában.
A V karantene (Karanténban) nevet viselő amatőr színház akkor állítja színpadra a gyűlölködő két család szerelmes fiataljainak drámáját, amikor a cseh és az oláh cigány közösség között is ellentétek feszülnek. A drámát most kezdték fordítani romani nyelvre.

Valószínűleg ez lesz Shakespeare első darabja, amely megszólal romani nyelven cseh dialektusban. A fordító, Ruben Pellar arról beszélt, hogy különösen nehéz a feladat, mert a romani nyelvnek soha nem volt hivatalos leírása, nyelvtana.

A Rómeó és Júlia bemutatójának előkészületeiként a cseh színészek romani nyelvórákat vesznek és ismerkednek a cigány kultúrával, míg a kiválasztott cigány szereplők rövid kurzusokon tanulják a színészmesterséget.

A csehek és az oláh cigányok régóta egy országban, egymás mellett élnek, mint a drámában a két család: a Capuletek és a Montague-k.

- "Arra keressük a választ, miként tanulhatjuk meg, hogyan lehet normálisan egymás mellett élni"
- osztotta meg gondolatait a lappal a rendező, Petr Krystof.

A két szerelmes fiatal drámáját többé-kevésbé hagyományos módon, időtlen formában kívánják színre vinni, amellett, hogy az előadásban a Paramisara Romany cigánybanda tradicionális és újonnan írt dalokkal vesz részt.

A Rómeó és Júlia cseh-romani verzióját novemberben mutatják be, azután tavasszal turnéra indulnak Csehországban, ahol 150-300 ezerre teszik a cigányok számát.

A cseh oktatási minisztérium 85 ezer koronával (mintegy 900 ezer forint) támogatja a produkciót.

http://kulturport.hu/tart/cikk/f/0/51831/1/kultura
/A_Romeo_es_Julia_cigany_nyelven_cseh_szinpadon

2009. augusztus 11., kedd

Hódít a recessziós pizza Kolozsváron


Egy kolozsvári pizzázó recessziós pizzával próbálja éttermébe csalogatni a vendégeket. A Reccesione nevű pizza paradicsomszószból, mozarella sajtból, sonkából és hagymából áll, ára mindössze 9,9 lej.

A menü legolcsóbb pizzáját rendelésre is gyártják.

„A gazdasági krízisre a Recessione pizzát ajánljuk, ami 440 grammos, és csak 9,9 lejbe kerül. Arra gondoltunk, hogy amikor az embernek nincsen pénze, akkor is kell egyen, így létrehoztuk ezt a speciális ajánlatunkat” – mondta Radu Comşa, a lokál tulajdonosa.

A tulajdonos elmondta, annak ellenére, hogy a pizzázó nemrég indult, hamar elterjedt a hír, és naponta több mint 15 Recessionét rendelnek.

http://kitekinto.hu/karpat-medence/2009/08/11/hodit_a_recesszios_pizza_kolozsvaron

Gyilkolt egy Lenin-szobor

Megmászta az ittas fiatal a hat méter magas szobrot Fehéroroszországban, ami váratlanul darabokra tört.

Lenin-szobor nyomott halálra egy 21 éves fiatalembert Fehéroroszországban.

A baleset az ország délkeleti részén, Gomeli terület Uvarovicsi városában történt, ahol fiatalok egy csoportja a bolsevik vezetőnek a helyi iskolával szemközt 1939-ben felállított szobrának közelében pihent.

Az egyik fiatal - nem túl józan állapotban - felkapaszkodott a 6 méter magas emlékmű talapzatára, a proletárvezér kinyújtott karjába kapaszkodott, és ott himbálózott a levegőben, de a gipszszobor nem bírta el a súlyát, és darabokra törve felborult - mondta el a rendőrség szóvivője.

A fiatalembert összenyomta a feldőlő szobor, és sérüléseibe belehalt.

http://index.hu/bulvar/2009/08/10/gyilkolt_egy_lenin-szobor/


Robbantássorozat Mallorcán


Pokolgépek robbantak vasárnap Mallorca fővárosában, a csupán csekély anyagi kárt okozó merényleteket az ETA baszk szeparatista szervezet nevében követték el.

Az első bomba Palma de Mallorcában egy pizzéria női illemhelyén, a második egy ennek közelében fekvő étteremben, míg a harmadik egy föld alatti bevásárló központban robbant. Mindhárom esetben csak kis mértékű anyagi kár keletkezett, személyi sérülés nem történt.

Mint a helyi média beszámolt róla, az első robbantást megelőzte egy figyelmeztető telefonhívás, s még időben kiürítették a helyiséget. A szerkezetet egy hátizsákban az étterem női mosdójában rejtették el.

A figyelmeztetést egy taxivállalat kapta állítólag az ETA egyik tagjától, aki három merényletről beszélt. A telefonhívásra néhány órával azt követően került sor, hogy egy közleményben bejelentették: az ETA követte el az idei nyár többi spanyolországi merényletét is. Azokban hárman életüket veszítették, több tucatnyian megsérültek.

http://www.metropol.hu/nagyvilag/cikk/443465

Letette az esküt az első spanyol ajkú legfőbb bíró


Letette a hivatali esküt szombaton Washingtonban Sonia Sotomayor, az amerikai legfelsőbb bíróság első spanyol ajkú bírája.

Sotomayor októberben foglalja el helyét, amely a 69 éves David Souter bíró nyugdíjba vonulásával üresedik meg. A szenátus csütörtökön hagyta jóvá Sotomayor kinevezését, és személyében első ízben lesz spanyol ajkú és harmadik alkalommal nő a tagja a legfőbb bírói testületnek.

A szenátus 68 igen szavazattal fogadta el Barack Obama elnök jelöltjét, míg a republikánus többsége, összesen 31 szenátor ellene szavazott. Obama május 26-án jelentette be, hogy Sotomayort jelöli a legfelsőbb bíróság tagjának, és ez volt az első jelölése ebbe a magas rangú testületbe.

A fontos társadalmi kérdésekben döntő testület ideológiai összetétele nem változik meg azzal, hogy a liberális Souter helyére Sotomayor kerül, aki biztos liberális szavazatot jelent.

A 9 tagú bíróságnak jelenleg 4 konzervatív és 4 liberális tagja van, 1 pedig hol az egyik, hol a másik oldalt támogatja szavazatával. A legfelsőbb bíróság tagjainak kinevezése egész életre szól; a bírák mandátuma halálukkal vagy nyugdíjba vonulásukkal ér véget.

Az 54 éves Sotomayor - a New York-i szövetségi kerületi fellebbviteli bíróság bírája, a Princeton Egyetem és a Yale Egyetem egykori diákja - a második nő lesz Ruth Bader Ginsburg mellett a nagy tekintélyű taláros testületben.

A bronxi születésű Sotomayor 11 éve dolgozik a manhattani szövetségi fellebbviteli bíróságon, amely az ország pénzügyi központjának legfőbb fellebbviteli fórumaként elsősorban a vállalati és értékpapír-piaci jogban járatos.

http://index.hu/kulfold/usa/2009/08/08/letette_az_eskut_az_elso_spanyol_ajku_legfobb_biro/

2009. augusztus 7., péntek

Brüsszel tiltaná a quadokat


Hadat üzent a brüsszeli városirányítás közlekedési főfelelőse a quadoknak, vagyis a motorkerékpár módjára kormányozható négykerekű gépjárműveknek (ATV - all-terrain vehicle).Christian Ceux azzal érvel, hogy ezeket a járműveket eredetileg a nagyon egyenetlen terepen való "élménymotorozásra" fejlesztették ki. Két első kerekük keskenyebb, a két hátsó viszont majdnem a versenyautók kerékszélességével vetekszik, és hallatlanul strapabíró a rugózásuk. Nagyvárosba nem valók.

A quadok a kilencvenes években tűntek fel Belgiumban, és egyre népszerűbbek. A fővárosban 2006. december 31-i adatok szerint még csak 41 ilyen járművet regisztráltak, idén július 31-én azonban már 81 volt a számuk. Ez nem éppen félelmetesen sok, de tény, hogy a quadozás a legkevésbé sem környezetbarát tevékenység a zsúfolt belvárosi forgalomban, és ha ehhez a járműben rejlő különleges képességek kihasználásának vágya is társul, akkor abból egészen hajmeresztő dolgok következhetnek: nem lesz többé akadály a városban a magas járdaszegély, vagy egy lépcsősor.

Christian Ceux szerint meg kell óvni a brüsszelieket attól, hogy a quadosok fülsiketítő zajjal manőverezzenek az utcákon. Belgiumban Brüsszel nem lenne úttörő a járműtípus kitiltásában: Antwerpenben ezt már idén június végén megtették.

http://www.metropol.hu/mellekletek/negykerek/cikk/442993

2009. augusztus 6., csütörtök

Hatvannégy éve robbant az atombomba

Világszerte megemlékezéseket tartanak ma a Hirosima elleni atomtámadás 64. évfordulóján. Az 1945. augusztus 6-án japán földön landolt atombomba legalább 80 ezer fő azonnali halálát okozta. A szám, kiegészülve a sebesültekkel és a radioaktív sugárzás következtében elhunytakkal az év végére mintegy 140 ezerre, később pedig 200 ezerre nőtt. A ma összegyűlt tömegek nemcsak az áldozatokra emlékeznek, de többen a növekvő nukleáris fegyverkezés ellen is tiltakoznak.

1945. augusztus 6-án az amerikai B-29 bombázó repülőgép, az Enola Gay elhagyta a csendes-óceáni sziget, Tinian területét és útját Japán felé vette. A felszállás után három és fél órával, helyi idő szerint reggel negyed 9-kor szabadon engedte az urántöltetű "Kisfiú"-nak becézett atombombát, ami a földbe csapódva borzalmas pusztítást végzett. A robbanás 2,5 kilométer sugarú körben minden épületet elpusztított, 16 kilométeres körzetben ablakokat tört be, de ereje 60 kilométerrel távolabb is érezhető volt. Hirosima eltűnt a vastag füstfelhőben. Az amerikai repülőgép másodpilótája, Robert Lewis a látványt így kommentálta: "Uramisten, mit csináltunk?"

Tokió a közeli városoktól értesült a történtekről, azonban az első hírek sokkal inkább zavart keltettek, mint riadót fújtak. A japán vezetés nem nagyon tudta azonosítani a "baljós felhő"-t. Végül, szép lassan realizálták, hogy a pusztítást nagy valószínűséggel egy atombomba okozta, ami teljesen sokkolta őket, hiszen nem gondolták, ennyire élen járnak az amerikaiak a nukleáris fegyverkezésben. A támadás után 16 órával Truman amerikai elnök nyilvános bejelentése megerősítette gyanújukat: "16 órával ezelőtt egy amerikai repülőgép bombát dobott Hirosimára. Ez egy atombomba volt", hozzátette "ha Japán nem fogadja el feltételeinket, pusztító eső fog hullni az égből, olyan amilyen még sose volt a Földön".

Truman elnököt sokan támadták döntése miatt. Peter Kuznick a washingtoni Amerikai Egyetem Nukleáris Tanulmányok Intézetének vezetője a robbantást nem csupán háborús, de "emberiség ellen elkövetett bűntettnek" nevezte. Kutatásai rámutattak, hogy három nappal Hirosima előtt egy találkozón Truman elismerte, hogy Japán "a béke útját keresi". Politikai tanácsadói nem találták szükségesnek a bombázást. Az elnököt azonban nem lehetett meggyőzni, sokan ennek okát abban látják, hogy Truman számára "a Szovjetunió sokkal fontosabb volt, mint a második világháború befejezése", vagyis az atombomba a hidegháború kezdőrúgása akart lenni. Mindenesetre három nappal a hirosimai támadás után, augusztus 9-én Nagaszakiban egy második atombomba is földet ért. A "Kövér ember" nevű szerkezet újabb 80 ezer fő halálát okozta. Habár az első atomtámadás viták keresztüzében áll, azzal valóban kevesen értenek egyet, hogy ez a második indokolt volt.

Meglepő eredményt hozott azonban egy nemrégen készült közvéleménykutatás: az amerikaik többsége szerint szükséges volt az atomtámadás. A megkérdezett 2409 fő közel kétharmada értett egyet, és csupán 22 százaléka ítélte az amerikai elnök döntését. A támogatottság főleg az idősek körében magas. Az 55 év felettiek háromnegyede találja úgy, hogy az atombomba ledobása elkerülhetetlen volt. "A szavazók, akik még emlékeznek a második világháború borzalmaira és a hidegháború nukleáris félelmében nőttek fel, támogatják a trumani döntést. A fiatalabbak azonban, akik kevesebbet tudnak ezekről az eseményekről, elutasítják az atomtámadást" - nyilatkozta a felmérést végző Quinnipiac Egyetem Közvéleménykutató Intézetének vezetője.

http://kitekinto.hu/kelet-azsia/2009/08/06/64_eve_robbant_az_atombomba/