Az 1920. július 17-én született, közgazdász végzettségű spanyol sportdiplomatát a Quirón de Barcelona klinikán ápolták, súlyos szívelégtelenséggel, kedden szállították kórházba, az orvosok kevés esélyt adtak megmentésére. A kórház közleménye szerint a keringési és légzési rendszer összeomlása miatt állt be a halál 13:25-kor. Az intézmény pár perccel korábban tudatta, hogy visszafordíthatatlan folyamat indult el.
Samaranch 1966-ban választották a NOB tagjává, 1968 és 1975, valamint 1979 és 1980 között a testület protokollfőnökeként, 1970-től 1978-ig, illetve 1979 után végrehajtó bizottsági tagként, 1974-től 78-ig alelnökeként, 1980 és 2001 között pedig elnökeként tevékenykedett - előtte moszkvai nagykövet is volt -, azóta örökös tiszteletbeli elnök volt.
Feszült politikai légkörben vette át a mozgalom vezetését, hiszen az 1980-as moszkvai olimpiát a kapitalista országok bojkottálták, míg négy év múlva a szocialista blokk országai nem indultak Los Angelesben. Samaranch személyesen győzködte Kádár Jánost, hogy a magyar csapat csatlakozzon a románokhoz, de nem járt sikerrel.
Jelentős érdeme volt abban, hogy Barcelona 1992-ben olimpiát rendezhetett, korábban háromszor vezette a spanyol olimpiai küldöttséget.
A nemesi származású, hat nyelven - katalán, spanyol, angol, francia, orosz, német - beszélő Samaranch pályafutását újságíróként kezdte, az 1953-as angol-magyar 6:3-ról a helyszínről tudósított, az Aranycsapat lelkes rajongója volt. Az 1952-es olimpiai döntőn is ott volt, amelyiket Puskásék megnyertek.
"Azt gondolom, a nyolcvanas évek közepétől töretlenül fejlődött az olimpiai mozgalom, folyamatosan kapcsolódtak be a sportágak, és egy igen magas, méltánylandó szintre jutott el. Pillanatnyilag a legnézettebb sportesemény, és ebben egy kicsi szerepem nekem is van” – mondta 2005-ben az Indexnek. [1]
Samaranch üzletileg is sikeressé tette az olimpiát, hiszen az 1976-os montreali olimpia hatalmas veszteséget termelt, egy időben senki sem akarta megrendezni, most viszont a világ legnagyobb társadalmi eseménye is, a jelentkezőket már előzetesen szűrni kell.
Kritikusai megemlítik, hogy a NOB felépítése nem követte a játékok fejlődését, a korrupció megakadályozásában sem volt hatékony Samaranch, és nem vette elég komolyan a doppingellenes harcot sem. A 2002-es olimpiát az amerikai Salt Lake City korrupciós botrány után kapta.
"Talán még a bojkottnál is nehezebb időszak volt, mert a saját tagságunkat is érintette. Azt hiszem viszont, hogy sikerült úrrá lenni a bajokon, nekem személy szerint az egyik legkedvesebb olimpiám volt" - emlékezett vissza.
Szintén felrótták neki, hogy a fasiszta Franco-rezsim alatt pozíciókat töltött be, egy orosz könyv pedig azt írta, hogy a szovjet titkosszolgálat (KGB) ügynöke volt.
Tíz éve megözvegyült, felesége, Maria Teresa Salisachs-Rowe - akit 1955-ben vett el - 2000-ben hunyt el. Gyermekei: Maria Teresa és Juan Antonio Samaranch Salisachs.
"Nem találok szavakat, hogy kifejezzem az olimpiai család fájdalmát. Nagyszerű embert veszítettünk el, egy mentort, barátot, aki hosszú életét az olimpiának szentelte" - fogalmazott Jacques Rogge, a NOB jelenlegi elnöke.
http://sportgeza.hu/sport/2010/04/21/meghalt_juan_antonio_samaranch/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése