2009. január 14., szerda

Tovább folyik az orosz-ukrán gázvita


A Gazprom ezer köbméterenként 450 dollárért szállít majd gázt Ukrajnának - ezzel fenyegetőzött Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója vasárnap újságírók előtt, hozzátéve: reméli, hogy ez az ajánlat hamarosan visszatéríti a tárgyalóasztalhoz a kijevi illetékeseket

Miller azt mondta, hogy az ukrán importőr Naftogaz felelőtlen magatartást tanúsít az ukrán fogyasztókkal szemben azzal, hogy 2009-re még nincs szerződése. Közben szintén vasárnap Oleg Dubina, a Naftogaz vezetője újra az ezer köbméterenkénti 201 dolláros árat minősítette elfogadhatónak azzal, hogy ebben az esetben a tranzitdíjat 2,05 dollárra kellene emelni. A Gazprom 250 dolláros ajánlatát gazdaságilag megalapozatlannak és elfogadhatatlannak nevezte. (Korábban Dubina már 235 dolláros árat ajánlott 1,8 dolláros tranzitdíj mellett.)

Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője újra felhívta az ukrán felet a tárgyalások folytatására és sajnálattal állapította meg, hogy Kijev nem törekszik a 2009-re szóló szerződés megkötésére. A szóvivő azt is bejelentette: mivel a Gazprom mindent elkövet európai vásárlói igényeinek kielégítésére, hétfőn 8 millió köbméterrel, 308 millió köbméterre növeli az Ukrajnán át exportált gáz mennyiségét, más vezetékeken is küld további mennyiségeket Európába, és az igények kielégítésére felhasználja az európai tárolókban lévő saját tartalékait is.

Elmondta: az elmúlt 24 órában az igényelthez képest mintegy 50 millió köbméterrel kevesebb gázt kaptak az európai megrendelők. - Mi 295 millió köbmétert szivattyúztunk a vezetékbe, de a másik oldalon 270 millió jött ki, vagyis elloptak 25 millió köbmétert, és nem érkezett meg Európába további 25 millió köbméter, amelyet Kijev nem engedett kiemelni a RoszUkrEnergónak a föld alatti tárolókból - mondta a szóvivő. Ezzel kapcsolatban a Naftogaz vezetője viszont azt állítja, hogy Oroszország szándékosan küld kevesebb gázt, hogy Ukrajnát lopással vádolhassa. A Naftogaz közleménye szerint a Gazprom az egyeztetettnél napi 52 millió köbméterrel kevesebb gázt szivattyúz a vezetékbe, ami a Szojuz - a négy fő irány közül az egyik - működését lehetetlenné teszi.

Kuprijanov ugyanakkor azt is bejelentette: a Gazprom levélben kérte az EU Bizottságot, hogy biztosítsa az Ukrajnán átmenő gáztranzit független megfigyelők általi ellenőrzését. Ugyanakkor Ukrajna is az EU támogatását kéri a gázvita megoldására. Az Európai Unió nem kíván beavatkozni az ukrán-orosz gázvitába, azt "kétoldalú problémának" tekinti - közölte erre vasárnap az Európai Bizottság egyik szóvivője.

Ugyanakkor a közvetítő RoszUkrEnergo két keresetet is benyújt: az egyikben 614 millió dollár elmaradt összeget követel még a 2008-as szállítások fejében, a másikkal azt akarja elérni, hogy kötelezzék a Naftogazt a gáz tranzitjára vonatkozó vállalt kötelezettségeinek az érvényes szerződések alapján történő teljesítésére.

Ukrajna még január 2-án beismerte, hogy napi 21 millió köbméter gázt vesz le a tranzitból, úgymond a műszaki szükségletek fedezésére. Ezzel kapcsolatban megfigyelők rámutatnak, hogy a vezetékben a nyomást ugyan gázturbinák biztosítják, ám ehhez nincs szükség ilyen mennyiségre, amint december 31-ig sem volt rá szükség.

Az orosz gáz fogadó országai közül Romániának semmiféle gondot nem okoz az orosz földgázszállítások csökkenése, mivel vannak saját kiaknázható forrásai és raktáron lévő készletei. Péntek estétől a Romániába érkező orosz gáz mennyisége az orosz-ukrán gázvita miatt több mint egyharmadával csökkent. A szokásosnál 3,1 millió köbméterrel kevesebb földgáz érkezik naponta Romániába, ez a behozott mennyiség 32 százalékának felel meg. Szombaton a korábbi mintegy 10 millió köbméter helyett csak körülbelül 7 millió köbméter orosz gáz jutott be az országba.

Vasárnap 5 százalékkal csökkent a Csehországba érkező orosz gáz mennyisége az ukrán-orosz gázvita következtében - közölte a gázimportőr RWE Transgas. - Ez az első jele az ukrán-orosz válságnak Csehországban - jelentette ki a cég szóvivője, hozzátéve, hogy a gázmennyiség csökkenése nem lesz hatással a cseh fogyasztókra, tekintettel a gáztartalékokra és a Norvégiából érkező földgázra.

Németország gázellátása az elhúzódó ukrán-orosz gázvita ellenére is biztosított: a földgázszállítmányok a legnagyobb európai gazdaságba normál rend szerint érkeznek, a német gázipar ezenkívül több különböző és kipróbált eszközzel rendelkezik a biztos gázellátás garantálására - közölte vasárnap a német energia- és vízgazdálkodási szövetség (BDEW) ügyvezető igazgatója Berlinben.

Vasárnap reggel továbbra is a szokásosnál kevesebb orosz földgázt kapott Bulgária az ukrán-orosz gázvita miatt - közölte a Bulgargaz bolgár állami gázipari cég vezérigazgatója. Szombat reggel óta 10-15 százalékkal kap kevesebb orosz földgázt a balkáni ország. A balkáni régió fogyasztó országai január 1-3 között összesen 21 millió köbméterrel kaptak kevesebb gázt. Ukrajna felől - szombathoz hasonlóan - továbbra is a szerződésnek megfelelő mennyiségű orosz gáz érkezik Magyarországra - közölte az FGSZ Földgázszállító Zrt., amelyet az Interfax hírügynökség idézett. Kutas István, az E.ON Földgáz Trade Zrt. szóvivője az MTI-t vasárnap ugyancsak arról tájékoztatta, hogy a cég a szerződés szerinti mennyiségben kapja az orosz földgázt, így semmiféle fennakadás nem tapasztalható.

A Gazprom január 1-én a gázcsapot azért zárta el, mert Ukrajna egyrészt nem volt hajlandó kifizetni felhalmozódott, több mint kétmilliárd dolláros adósságát - ezt saját állítása szerint december 31-én megtette, de a Gazprom szerint még több mint 600 millió dollár hiányzik -, továbbá nem sikerült megállapodni 2009-re az Ukrajnának szállított gáz áráról és az Ukrajnán át Európába küldött gáz tranzitdíjáról, így a 2008-ra szóló szerződés lejártával egyelőre nem jött létre új szerződés.


http://www.metropol.hu/gazdasag/cikk/344183

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése